Správny obvod: Rhodos | Afantu | Archangelos | Ataviros | Ialysos | Kallithea | Kamiros | Lindos | Petaludes | Južný Rhodos

Rhodos - First Minute Dovolenka 2024!

Rhodos / Rodos / Rhodes (Grécko)

Doprava

Príchod na Rhodos

Lietadlom

Na letisko, nachádzajúce sa pri dedine Paradissi juhozápadne od mesta Rhodos, prilieta v čase od apríla do novembra mnoho charterových lietadiel cestovných kancelárií. Letiskové autobusy na Rhodose nejazdia. Linkové autobusy stoja asi 200 metrov od príletovej haly na hlavnej ceste (keď opustíme budovu letiska, vydáme sa doľava, prejdeme hlavnú cestu a približne po 25 metroch pokračujeme doľava). Tieto autobusy majú konečnú zastávku na autobusovej stanici u tržnice Nea Agora v meste Rhodos; tam môžete prestúpiť prípadne na iné spoje. K hotelom v Starom meste možno z tejto zastávky dôjsť pešo za 5-15 minút. Priamo pred príletovou halou stojí pripravených veľa taxíkov. Jazdia do všetkých miest na ostrove; cena sa riadi podľa taxametra. Kto si vopred objednal v požičovni auto alebo horský bicykel, môže si svoje vozidlo nechať pristaviť aj priamo na letisko. Niektoré požičovne áut majú na letisku tiež vlastné kancelárie, ktoré sú trvalo otvorené.

Rhodes International Airport

Vlakom alebo autom a loďou

Na Rhodos plávajú každý deň moderné trajekty z aténskeho prístavu Pireus. Priame trajektové spojenie s Talianskom neexistuje; kto chce na Rhodos prísť autom, musí sa najskôr dopraviť do Patrasu na Peloponéze a odtiaľ pokračovať do Pirea. Najpohodlnejšia je plavba z Benátok (Po - Pia od 17 hodín, So / Ne od 12 hodín, doba plavby do Patrasu cca 28 - 30 hodín); najkratšia trasa je z Brindisi (čas plavby do Patrasu cca 7 hodín). Ďalšími talianskymi prístavmi, odkiaľ plávajú trajekty do Grécka, sú Terst, Bari a Ancona. Informácie vo všetkých cestovných kanceláriách a na internetových adresách www.anek.gr, www.hml.it, www.minoan.gr, www.strintzis.gr, www.superfast.com, www.ventouris.gr. O všetkých trajektových spojoch v oblasti Grécka informuje www.gtp.gr.

Všetky trajekty na Rhodos plávajú do prístavu Emborikos v meste Rhodos. Tu sú už pripravené taxíky. Pešo sa odtiaľ dostaneme - pre jednoduchosť najlepšie stále pozdĺž vody pod hradbami Starého rněsta - asi za 15 minút až k autobusovej stanici.

Cestovanie po Rhodose

Autobusom
Lacné linkové autobusy spájajú hlavné mesto ostrova (väčšinou niekoľkokrát denne) so všetkými letoviskami na pobreží a mnohými vnútrozemskými dedinami. Autobusová stanica sa nachádza pri tržnici Nea Agora na pomedzí Starého a Nového mesta. Tu sú tiež vyvesené cestovné poriadky. Cestovné sa platí priamo v autobuse. Lístok z mesta Rhodos do Lindosu stojí asi 4 EUR. Vnútri mesta Rhodos zaisťujú dopravu od 6.30 do 21 hodín mestské autobusy. Centrálna zastávka sa nachádza na pobrežnej ulici pred tržnicou Nea Agora pri prístave Mandraki. Mestské autobusy zaisťujú tiež spojenie z centra mesta do hotelov stojacich za jeho hranicami.

Cestovanie po Rhodose autobusom

Taxíkom
Taxíkov je na Rhodose veľa a sú cenovo dostupné. Jeden kilometer jazdy stojí 1 EUR. Pripláca sa za nočné jazdy v čase od polnoci do 6 hodín ráno, za jazdy k letisku a do prístavu, za batožinu o váhe nad 15 kg a tiež za telefonickú objednávku. Všetky taxíky v meste sú vybavené taxametrom. Na vidieku sa taxíky nazývajú agoraion; ich vodiči počítajú cenu podľa kilometrov, tabuľky cestovného sú vystavené.

Autom a motocyklom z požičovne
V meste Rhodos a vo všetkých letoviskách si môžu turisti požičať rôzne vozidlá od malých vozidiel až po džípy, ale aj mopedy, skútre a terénne motocykle. Tomu. kto si chce požičať auto, musí byť minimálne 21 rokov a aspoň jeden rok musí byť majiteľom vodičského preukazu. Na mopedy platí minimálna veková hranica 16 rokov. Stačí národný vodičský preukaz. Pri uzatváraní havarijného poistenia na auto z požičovne je treba dávať pozor na to, aby boli poistené aj škody na podvozku auta a na pneumatikách, no zväčša býva havarijné poistenie zakomponované do ceny výpožičky.

Na horskom bicykli
V mnohých letoviskách na ostrove sa požičiavajú bicykle. Horské bicykle by sme si mali požičiavať radšej u odborníkov, napríklad vo firme Hellas Bike sídliacej v letoviskách Faliraki, Ixia, Kiotari a v najbližšej dobe tiež v meste Rhodos. Hellas Bike ponúka aj výlety na horských bicykloch so sprievodcom a s čiastočným prevážaním v mikrobuse a má na požičanie tiež detská sedadlá, detské a juniorské horské bicykle. Za príplatok vo výške 25 EUR na jednu cestu bude horský bicykel z požičovne odovzdaný do rúk nájomcovi priamo pri prílete na letisku.

Dopravné predpisy
V Grécku sa jazdí na ceste vpravo; platia tu dopravné predpisy obvyklé ako v iných európskych krajinách. V obciach je najvyššia povolená rýchlosť 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách pre motorové vozidlá 110 km/h, na diaľniciach 120 km/h. Na cestách pre motorové vozidlá sa aj odstavné pruhy využívajú ako jazdné. Pre množstvo alkoholu v krvi platí hranica 0,5 promile. Cestné kontroly sú len vzácne, zato pokuty sú v prípade priestupku drastické: zlé zaparkovanie stojí napr. viac ako 40 EUR.

Výlety na susedné ostrovy
Výlety na susedné ostrovy môžeme najlacnejšie podniknúť veľkými trajektami a inými linkovými loďami. Pri jednodňových výletoch je však často výhodnejšie využiť takzvané vznášadlá alebo katamarány, ktoré sú asi dvakrát drahšie, pretože sú zároveň tiež dvakrát rýchlejšie než bežné lode. Cestovné lístky na všetky linkové dopravné prostriedky sú k dostaniu v mnohých cestovných kanceláriách, napríklad v Novom meste Rhodos.
Okrem toho ponúkajú jednodňové výlety k niekoľkým ostrovom niektoré cestovné kancelárie a sprievodcovia špeciálnych agentúr. V cene je transfer z hotela na loď a späť a sprievodca v mieste. Pri tomto spôsobe zaplatíme prirodzene viac než pri výprave na vlastnú päsť.

Linková loď Faliraki - Rhodos a späť

Cestovné poriadky na ostrove Rhodos

Webová stránka najväčšieho autobusového dopravca - www.ktelrodou.gr
Webová stránka s autobusovými cestovnými poriadkami -
https://www.ando.gr/eot/eng/BUS.pdf
Webová stránka Rhodes Taxi Association - www.rhodes-taxi.gr

Cestovanie autom po Grécku

Minimálny vek vodiča je 18 rokov. Počas jazdy so sebou vodič musí mať vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla a doklad o poistení.

Pokiaľ nie je na ceste umiestnená dopravná značka indikujúca niečo iné, v obci a zastavaných územiach platí najvyššia povolená rýchlosť 50km/h. Mimo obcí a zastavaných území platí limit v nadväznosti na typ vozidla a cesty. Spravidla však platí 130km/h na diaľnici.

Pokuty za prekročenie rýchlosti sa menia v nadväznosti na prekročenú rýchlosť od 40 do 350 €. Na mieste môže byť taktiež odobratý vodičský preukaz na 60 dní.

Používanie bezpečnostných pásov je povinné pre všetkých cestujúcich vo vozidle. Za deti vo vozidle nesie zodpovednosť s nimi cestujúci dospelý. Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle vedľa vodiča, pokiaľ nepoužijú špeciálnu detskú sedačku.

Použitie mobilných telefónov počas jazdy je zakázané, pokiaľ nie je použitý niektorý „hands free" systém. V prípade porušenia tohto pravidla dostane vodič pokutu 100 € a odňatie vodičského preukazu na 30 dní.

Na úsekoch ciest, kde je potrebné zaplatiť mýto, existuje jazdný pruh označený ako „e-pass", určený pre tých, ktorí mýto zaplatili vopred.

Parkovanie je spoplatnené na vyznačených miestach. V takom prípade je potrebné si zakúpiť parkovaciu kartu v novinovom stánku, resp. príslušných automatoch.

Parkovací systém v Aténach od roku 2006 zaviedol kontrolu, podľa ktorej sú parkovacie miesta pre obyvateľov označené modrou farbou, pre návštevníkov bielou a pre špeciálne situácie a pre profesionálne použitie sú určené žlté miesta. Tento systém platí pre návštevníkov v pracovných dňoch od 9.00 do 21.00 hod. a v sobotu od 9.00 do 16.00 hod.. Limit na parkovanie je 3 hodiny a poplatok za parkovanie je 50 centov /1/2 hod.. Napriek tomu za 2 hodiny zaplatíte 2 € a za 3 hodiny 6 €.

Prenájom auta v Grécku

Autá sa prenajímajú osobám starším ako 21 rokov s vodičským preukazom platným najmenej rok od jeho vydania.

Pred uzatvorením zmluvy by ste mali venovať potrebnú pozornosť jej podmienkam, vypýtať si všetky potrebné informácie o aute, ktoré si chcete prenajať a o ďalších náležitostiach ako je poistenie auta, posádky a pod. Pred podpísaním preberacieho protokolu k autu si auto riadne prezrite a nahláste každé poškodenie, resp. nedostatok na aute.

Pre prípad spôsobenej škody sa pri prenajatí auta podpisuje bianko šek, ktorý sa následne v prípade poškodenia vozidla vyplní. Pri jeho vypĺňaní preškrtnite všetky ostávajúce prázdne políčka, aby ste predišli neopodstatnenému doplneniu zoznamu škôd. Takisto, v prípade, že auto vrátite nepoškodené, spoločnosť, ktorá auto zapožičala, je povinná tento bianko šek vrátiť.

Ak spôsobíte škodu na aute, ktorá nebude vôbec alebo nebude plne hradená zo strany poisťovne, vzniknutý rozdiel bude spoločnosť účtovať Vám.

Pokiaľ to je možné, overte si otváracie hodiny požičovne, aby ste sa vyhli odovzdaniu auta na dohodnutom mieste, na parkovisku firmy alebo inde bez toho aby ste auto odovzdali priamo osobe zo spoločnosti, nakoľko riskujete, že sa bez Vášho vedomia auto na parkovisku poškodí, pričom za škodu budete zodpovední Vy.

Všetky doklady od auta, protokoly, zmluvy a doklady o platbe si riadne uschovajte.

Taxi v Grécku

Obvyklá cena prepravy z letiska do centra Atén, resp. z centra na letisko je približne 25 €, pričom v nočných hodinách zaplatíte približne 35 €. Minimálna cena prepravy je 2,65 €. Pokiaľ je nutné počas prepravy použiť spoplatnenú cestu, mýto platí cestujúci.

Pre prípad reklamácie služby spojenej s prepravou si vždy žiadajte doklad o zaplatení.

Lodná doprava v Grécku

Pre cestujúcich lodnou dopravou ponúka prístav Piraeus terminály s obchodmi oslobodenými od cla, turistickú políciu, colné orgány a ďalšie základné služby. Pre informácie ohľadne cestovného poriadku môžu cestujúci volať na tel. číslo 1440.

Rezervovať lístok si môžete cez cestovné agentúry alebo centrálnu rezervačnú kanceláriu prístavu. Lístok je neprenosný na inú osobu, je platný rok po jeho vydaní a platí na vylodenie sa z na ňom uvedeného prístavu. Pokiaľ si zakúpite otvorený lístok, najmä v hlavnej sezóne je potrebné rezerváciu vopred potvrdiť. Cestujúci má právo na vrátenie 50% zaplatenej ceny z lístka, ak rezerváciu vopred stornuje. Prepravca zodpovedá za zrušenie plavby v plnej miere iba v prípade, že sa plavba neuskutočnila z viny na strane spoločnosti. Naopak nezodpovedá v prípade, že ide o zlé poveternostné podmienky, nariadenie niektorého z príslušných orgánov alebo z iných nepredvídateľných okolností. Právo na vrátenie lístka má cestujúci aj v prípade, že z viny na strane prepravcu dôjde k výraznému posunu oproti plánovanému času vyplávania lode, ak lístok vráti pred vyplávaním lode.

V priestore nalodenia musí byť cestujúci hodinu pred plánovaným odchodom lode, resp. 2 hodiny vopred ak je na loď nakladané aj jeho auto.

Za poškodenie auta v garáži lode počas plavby zavinené prepravnou spoločnosťou má cestujúci právo na odškodnenie.

Deti do 5 rokov cestujú zdarma, nemajú však právo na posteľ, pričom deti od 5-10 rokov cestujú za polovičnú cenu lístka a zároveň majú právo na posteľ.

Ďalšie pokyny, vrátane pokynov ohľadne batožín, nájdu cestujúci na zadnej strane lístka. Prepravca zodpovedá iba za poškodenie alebo stratu batožiny, ak je batožina odovzdaná do úschovne. Taktiež je možné odovzdať do učtárne lode šperky, peniaze alebo iné cennosti na ich ochranu.

V prípade poškodenia alebo straty za odovzdané cennosti zodpovedá prepravca. Nakoľko prístup k týmto úschovniam a do garáže môže byť počas plavby zakázaný, cestujúci by mali pri sebe držať všetky veci, ktoré by počas plavby mohli potrebovať.

Snack bary v turistických triedach a triedach B a C sú oprávnené účtovať niektoré výrobky za určitú cenu, ktorá je vrátane DPH stanovená nariadením ministerstva. Napr.: Voda 0,5l / 0,50 €, Filtrovaná káva 1,50 €, Šunkový a syrový toast 1,50 €, Espresso káva 1,50 €, Šunkový a syrový sendvič 1,50€, Káva „frappe" 1,50 €, Grécka káva 1,50 €, Čaj 1,50 €.

Navyše, cena za výrobok nemôže byť vyššia než cena uvedená na jeho obale. Tieto ceny platia pre cestujúcich obsluhovaných pri pulte, nie pri stole.

Zvieratá môžu byť prepravované v špeciálnych prepravkách zdarma, zvyčajne však nemajú povolený vstup do spoločných vnútorných priestorov a kabín. Za stravu a hygienu zodpovedá ich majiteľ. So sebou musia mať zdravotný doklad.

Miestne a medzimestské spojenie v Grécku

Pred nástupom do verejného dopravného prostriedku alebo pred vstupom na stanicu si označte cestovný lístok. Lístky nájdete na staniciach alebo v novinových stánkoch. Cena denného lístka je približne 3 € a týždenného 10 € (okrem expresných liniek, a spojenia z a na letisko). Deti do 6 rokov cestujú zdarma. V prípade neoznačeného lístka hrozí pokuta vo výške 20 násobku lístka (v prípade liniek na a z letiska), resp. vo výške 60 násobku lístka.

Železničná doprava v Grécku

Národná železničná spoločnosť sa nazýva OSE (Helénska železničná organizácia).

V prípade omeškania batožiny spôsobeného železničnou spoločnosťou máte nárok na plné odškodnenie.

V prípade meškania alebo zrušenia spoja má cestujúci právo na:

1) prerušenie cesty a vrátenie zaplatenej čiastky,
2) pokračovanie v ceste najbližším možným spojom, alebo
3) prvým možným spojom sa bezplatne dopraviť na miesto odjazdu a žiadať vrátenie zaplatenej čiastky.

V prípade, že meškanie alebo zrušenie spoja vedie k zmeškaniu nasledovného spoja, OSE je povinná:

1) ponúknuť cestujúcemu prepravu ďalším vlakom,
2) predĺžiť platnosť lístka,
3) ponúknuť cestujúcemu zvýhodnenie počas jazdy bez ďalších poplatkov.

Za každú nahlásenú batožinu zodpovedá prepravca až po dobu jej odovzdania späť cestujúcemu v konečnej stanici. Odškodnenie za každý kus batožiny je 150€.

Zdravotne postihnutí majú nárok na 50%-nú zľavu z cestovného. Zľava pre skupiny cestujúcich (nad 6 osôb) je od 30 - 50%. Avšak žiadna zľava nie je garantovaná v júli a v auguste, 9 dní pred a 7 dní po ortodoxnej Veľkej noci a medzi 23.12.-6.1.

Pre bližšie informácie volajte na tel. č. 1110 - zákaznícka linka OSE.

Letecká doprava v Grécku

Autobusové a vlakové spojenie z letiska do častí Atén a Piraeus a naspäť na letisko si môžete pozrieť na webovej stránke www.aia.gr, kde nájdete aj spojenie metrom.

Na letisko a z letiska je každých 30 minút aj vlakové spojenie.

Vo všetkých krajinách EU sú rovnako upravené práva cestujúcich leteckou dopravou. Ak sa chcete s nimi oboznámiť tak kliknitena - Práva cestujúcich leteckou dopravou.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

Copyright © 2000 - 2024, Rhodos.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com