Správny obvod: Rhodos | Afantu | Archangelos | Ataviros | Ialysos | Kallithea | Kamiros | Lindos | Petaludes | Južný Rhodos

Rhodos - First Minute Dovolenka 2024!

Rhodos / Rodos / Rhodes (Grécko)

Turistické informácie

Príprava na cestu

Doba vhodná na cestu
Turistická sezóna trvá na Rhodose od apríla až do polovice novembra. V ostatnom období má väčšina hotelov a penziónov mimo hlavného mesta ostrova, rovnako ako mnoho taverien a barov v letoviskách, zatvorené. Najvyššie denné teploty sa v čase od mája do októbra pohybujú v rozmedzí 25-33 °C, v noci teplomer v tomto období klesne na 15-22 °C. Od júna do augusta na Rhodose prakticky vôbec neprší, v máji a v septembri prší maximálne 2-3 dni. Teplota vody sa pohybuje medzi 19 °C v máji, 25 °C v auguste a 22 °C v októbri. Najchladnejšími mesiacmi v roku sú na ostrove február a marec, kedy sa teplota cez deň pohybuje okolo 16 °C, v noci klesá na 9 °C a teplota vody sa udržuje na 16 °C. V období od decembra do marca prší v priemere 8-14 dní za mesiac.

Zdravie a poistenie
Medzi Gréckom a Slovenskou republikou platí dohoda, na základe ktorej sú grécke štátne nemocnice povinné zdarma poskytnúť slovenským občanom pomoc v prípade úrazu a v náhlych prípadoch, keď je lekársky zákrok nevyhnutný. Skôr je však potrebné sa pripraviť na situáciu, že bude vyžadovaná platba v hotovosti. Súkromní lekári požadujú úhradu akéhokoľvek zákroku, aj v prípade akútneho ohrozenia života. V každom prípade sa odporúča mať pred cestou dohodnuté zdravotné poistenie. Pre Rhodos nie sú predpísaná žiadna očkovanie. Základná lekárska starostlivosť je dobrá. Grécki lekári predpisujú s obľubou antibiotiká. Kto pri nachladnutí a iných zdravotných problémoch dáva prednosť rôznym prírodným prostriedkom, nech si ich radšej vezme so sebou z domova. To isté platí o liekoch, ktoré musíte pravidelne užívať.

Mena
V Grécku platí jednotná európska mena EUR.

Cestovné doklady a clo
V súvislosti s pristúpením Grécka k Schengenskej dohode (v roku 2000) platí bezvízový styk na dobu 90 dní. Cestujúci je povinný mať v pase vstupnú pečiatku gréckej pasovej kontroly. V prípade, že na to pri vstupe do krajiny pohraničné orgány "zabudnú", odporúča sa ich na to upozorniť a o pečiatku požiadať. Colné predpisy sú zhodné ako u ostatných krajín EÚ, cennejšie veci (autá, elektronika, windsurfing...) sú pri vstupe zapisované do pasu, ak pri výstupe chýbajú, hrozí vysoké clo.

Užitočné informácie

Časový posun
V Grécku platí východoeurópsky čas, takže je tu po celý rok o hodinu viac.

Elektrický prúd
V elektrickej sieti je striedavé napätie 220 ​​V; s bežnými zástrčkami by tu nemali byť problémy.

Správanie sa
V Grécku je všetko zdanlivo uvoľnené a nenútené, ale isté pravidlá správania tu predsa platia. Na pláži tak môže každý odhaľovať toľko svojej pokožky, koľko sa mu chce (len nudistické pláže nie sú povolené, mimo jednej vo Faliraki); v mestách a na dedinách by však mali turisti nosiť aspoň krátke nohavice a tričko. Muži, ktorí kráčajú obývanými miestami obnažení do pol tela, vzbudzujú nevôľu. Pri návšteve kostola a kláštora by sukňa alebo nohavice mali siahať minimálne po kolená a tiež by mali byť zakryté ramená. V niektorých kláštoroch nie sú vôbec žiaduci muži v šortkách a ženy v nohaviciach; bývajú tam však pre tieto prípady pripravené náhradné kusy oblečenia. Ten, kto chce v Grécku fotografovať ľudí, by si mal súhlas svojho objektu vyžiadať aspoň na diaľku úsmevom alebo pokývnutím hlavou. Voľné miesto pri inak obsadenom stole môžeme zaujať len vtedy, keď sme k tomu výslovne vyzvaní. Súkromným osobám by sme nemali telefonovať za poludňajšej siesty, čo je doba od 13:00 do 17:00 hodín. V prípade, že nás niekto z domácich obyvateľov pozve na kávu alebo na uzo, nemali by sme sa pokúšať platiť, ani sa vyrovnávať pozvaním na oplátku. Ak máme s Grékmi dohodnutú schôdzku, mali by sme byť v rámci možností presní. Meškanie totiž akceptuje väčšina Grékov len u seba samých.

Médiá / Tlač
V meste Rhodos a vo väčšine letovísk sú spravidla druhý deň po vydaní k dostaniu noviny a časopisy v nemčine a ďalších svetových jazykoch. Okrem toho vychádza každý deň anglicky písaný list Athens News a raz za týždeň nemecké noviny Athener Zeitung. V mnohých väčších hoteloch je možné pomocou satelitného prijímača sledovať medzinárodné televízne programy a športové kanály.

Peniaze
Peňažné automaty bánk National, Ionisn a Commercial Bank vyplácajú hotovosť na platobné karty EC s kódom PIN denne až 200 EUR. Mimo letiska, v meste Rhodos a letoviskách na pobreží Faliraki, Lindos a Ixia sú však banky a peňažné automaty len na niekoľkých málo miestach. Banky sú otvorené Po - Št 8-14 a Pia 8-13.30 hodín. Mnohé cestovné kancelárie, súkromné ​​zmenárne a hotely inzerujú možnosť výmeny peňazí za "bankový kurz", ale pritom si pripočítavajú poplatky.

Pošta
Pošty sú otvorené Po Pia 7:30-15:00 hodin. Listy a pohľadnice do iných európskych krajín sú automaticky dopravované leteckou poštou; bývajú dodané väčšinu za 3-6 dní.

Telefón
Najlacnejšie sa na ostrove Rhodose telefonuje z verejných telefónnych automatov pomocou telefónnej karty. Karty s počtom 100 jednotiek sú k dostaniu v mnohých kioskoch, v niektorých obchodoch a supermarketoch, telefónne karty obsahujúce 500 jednotiek možno kúpiť väčšinou iba v kanceláriách telekomunikačnej spoločnosti OTE. Telefónne karty sa predávajú uzavreté v ochrannom obale; dátum platnosti je vytlačené hore. Telefonovanie z cestovných kancelárií a z hotelov je oveľa drahšie, na týchto miestach sa účtuje príplatok až 50%. Zľavnená tarifa platí od pondelka do piatku v čase od 22-8 hodín a aj v sobotu a v nedeľu po celý deň. Mobilné telefóny sú už aj v Grécku rozšírené; pokrytie územia signálom je dobré. Predvoľba: do SR 00421. Predvoľba do celého Grécka vrátane ostrovov je 0030 a po nej sa vytáča hneď požadované účastnícke číslo (od roku 2002 sú grécka telefónne čísla desaťmiestne a miestne predvoľby sú zrušené).

Ubytovanie
Ubytovaní pre turistov poskytujú na Rhodose všetky letoviská na pobreží a početné vnútrozemskej dediny. Rezervácie sa odporúča len pre obdobie od júla do augusta alebo v prípade, že si bezpodmienečne prajeme celkom určitý pokoj. Všetky ubytovacie zariadenia v Grécku musia mať licenciu a stanovenú kategórii. V izbách pre hostí visí oficiálne schválené ceny, ktoré nesmú byť v žiadnom prípade prekročené. Naopak, existuje možnosť vyjednať si zľavy - ktoré pre obdobie mimo hlavnej letnej sezóny mnohí ubytovatelia beztak zaručujú. Hotely sú oficiálne zaraďované do šiestich rôznych kategórií od luxusnej triedy cez A až po E. Pre penzióny, apartmány a garsónky platí kategórie A až C. Apartmány (diamerismata) a garsónky (gazonieres) predstavujú často najvýhodnejšia možnosť ubytovania. Ponúkajú síce menší rozsah služieb, ale zato viac miesta a prinajmenšom nejakú jednoduchú možnosť varenia a tiež chladničku. Na Rhodose si turisti môžu prenajať aj celé letné domy. Európskej cestovnej kancelárie ich vo svojom programe takmer nemajú. Ubytovne pre mládež na Rhodose nejestvujú, jediný kemping na ostrove sa nachádza pri letoviska Faliraki. Voľné táborenie je na Rhodose prísne zakázané.

Adresy

Internetové stránky
www.rodos.com
- Najlepšia webová stránka o Rhodose. Mnoho informácií, najmä o hoteloch, apartmánoch, penziónoch a letných domoch k prenájmu, ale aj o požičovniach áut. Všetko doplnené údajmi o cenách a možnosťou priamej rezervácie.
www.culture.gr - Domovská stránka gréckeho ministerstva kultúry s mnohými informáciami o múzeách a archeologických areáloch (anglicky).
www.ana.gr - Domovská stránka agentúry Athens News Agency s informáciami o počasí (anglicky).
www.griechenland.net - Domovská stránka nemecky písaného gréckeho týždenníka Athener Zeitung s článkami z aktuálneho vydania novín.
www.olympicair.com - Domovská stránka najväčšej gréckej leteckej spoločnosti (anglicky).

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

Copyright © 2000 - 2024, Rhodos.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com